About Concord
Our Staff
The Concord Curriculum
Our Achievements
Our Partners
News & Announcements
Links
Others
Home > Our Achievement > 2010

2010

Singapore Youth Festival (SYF)

2010
Indian Dance 
Gold
Choir 
Silver
Band 
Silver
Angklung 
Bronze
International Dance 
Bronze

School Awards

2010
People Developer Award (PDS)PD Re-certified
Total Defence Awards (Employers 3rd Tier)Meritorious Defence Partner Award (MDPA)
Cherish AwardSilver Award
National Environment Agency (NEA) South West RegionalAll food stalls with Grade 'A'
Singapore Heritagefest 2010 Project U & ICertificate of Appreciation
2010 Zonal Game Convenor for Sepak TakrawCertificate of Appreciation
NIQC (National Innovation and Quality Circle Convention)Silver Award
Master Plan of Awards4th SAA Sports

Academic Competitions

2010
ENGLISH LANGUAGE 
Wits & Words: Inter-School Debate Championship 2010 

10th A/P Ho Peng Kee Talent Quest
Top 20 schools in the preliminary rounds 
Challenge Trophy : 3rd Place 
Runners-up for Avid Readers 
  • Lower Pri (3A: Hadi; 2E: Chua Qi Jun)
  • Upper Pri(4A: Soh Gek Shuen, 6A: Yeoh Hong Yao & Md Danial)

Fancy Dress:
  • 1st place(Carlos Emmanuel - 2D)
  • 6th (Chernice Cheong - 2E)

Dance Competition : 3rd Place
  • 3F: Nur Amira Shafiqa Puteri, Ashley Low, Fazrul
  • 3G: Ilyas, Tan Xin Yu
Anti-Drug Writing Competition 
3 Merit Awards:
  • 4A: Soh Gek Shuen
  • 5G: Praneetha Kurmala
  • 6B: Adithya Sridhar
Green Living Storytelling Competition 2010
2nd (Upper Pri) & Green Award
Pupils involved:
- Wilbur Lim Jing Xuan (5B)
- Qurratu Ain Nazifa Bte Lambri (5A)
- Armond Bushfield (5A)
- Tan Yong Wee (5F)
- Ashley Aishwarya (5D)
MATHEMATICS 
Singapore & Asean Schools Math Olympiads (SASMO) 2010
Gold – 1 
Bronze – 2 
Merit – 6 
Team Placing 28th Place
UNSW ICAS Math 2010
4 High Distinctions
19 Distinctions
68 Credits
CHINESE LANGUAGE 
3rd National Primary School Cooperative Writing Competition
Fang Juntao (6A) and Fang Xun Wei (6I) merit prize
TAMIL LANGUAGE 
The Youth Wings of (TRC) and Bishan (IAEC) - Tamil Language Festival National Schools Challenge
Drama Competition : 4th Place

Essay Writing : 2nd Place (Senthil Nathan Harinin, 5A)

Singing Competition : 2nd Place (Badri Arvind Kishna, 4A)
Bishan North CC IAEC
Singing Competition : 
  • Consolation (Pabitha d/o Gunavali Bavani, 1D)

Story-telling Competition : 
  • rd Place(M. Vishvaajit, 2E)
Yew Tee CC – Talent Quest Competition
Show & Tell : 
  • st Place (M. IIlakkiya, 3A)
  • Consolation (Senthil Nathan Giriish, 3D )

Fancy Dress : 
  • st Place (Badri Arvind Krishna, 4A)

Essay Writing : 
  • st Place (Adithya Sridhar, 6B)
10th A/P Ho Peng Kee Talent Quest
Jingles (Tamil): 2nd Place 
  • 4E : Dandapani Surya
  • 4F : Sharan Prabhu
  • 4G : Sabarishan,Abhishek
INFORMATION TECHNOLOGY 
Writers’ Ignite 2010 (Primary School Writing Competition using ‘Writing Buddy’)
Certificate of Merit : 
R M Ayodya Indeevari R, 5A

CCA Achievements

2010
ACTIVITIES 
ACHIEVEMENTS 
FLOORBALL
4th National Primary Schools Floorball 
Championship
Senior - 8th Place 

Junior - 7th Place 
SCOUTS
Frank Cooper Sand Award 2009
Silver Award 
SEPAK TAKRAW
West Zone Inter-Primary School Tournament
Senior Boys - 2nd Place

Junior - 2nd Place
Nationals Inter-Primary School Competition
Senior - 8th Place

Junior - 7th Place
VOLLEYBALL
West Zone Inter-School Volleyball 
Competition
Junior Girls - 3rd Place

Staff's Personal Achievements

2010
EWSSS -Best Suggestion in West 2 Cluster
  • Miss Maslina Mohd Nor
National Day Awards 2010 "The Commendation Medal”
  • Mrs Esther Lee