About Concord
Our Staff
The Concord Curriculum
Our Achievements
Our Partners
News & Announcements
Links
Others
Home > Our Achievement > 2011

2011

Singapore Youth Festival (SYF)

2011
ArtCategory B - Gold Award 

Category C - Bronze Award 

School Awards

2011
CDAC 
5 Year Partner Award 
Green School @ South West Award 2010 
Gold Award 
Total Defence Awards (Employers 3rd Tier) 
Meritorious Defence Partner Award (MDPA) 
Cluster W2 Inter-School Staff Games Women's Captains Ball 
st Place 
NIQC (National Innovation and Quality Circle Convention) 
Team Concord from ICT Department 
Silver Award 

Team Concordian from the CCE Department 
Silver Award 

Academic Competitions

2011
ENGLISH LANGUAGE 
10th ISNSC (Inter-Schools National Scrabble Competition) 2011
Juniors: 1st Runner Up in the Bowl Division

Senior: 5th in the Plate Division
Super Zone Scrabble Championship
Juniors: 1 st Runner Up in the Bowl Division 

Senior: 5 th in the Plate Division
NLB Western Region Schools' SpellingBee
Senior Team 2: Champions 

Junior Team 2: 1st Runner Up
Anti Drug Essay Writing Competition
2nd : Lee Yi Hang (4A)
Storytelling Competition 2011 - 'My Wish for Singapore'
3rd (Lower Category): 
Lee Jun Fai (1B) 
Rachel Chong (1C) 
Joey Chia (1D) 
Kimberly Toh (1E) 
Shruteeka (1G)
BIC Creative Writing Competition 2011
Winners:
Mathiyazhagan Sushmitha (6B)
Sarah Ng Si Qi (6B)
Chua Kai Ting (5A)
Wits & Words: Inter-School Debate Championship 2011
One of the 8 schools in the preliminary rounds to qualify for the Quarter Finals
10th Inter School National Scrabble Championship 2011
Junior Team came in as Runners-Up
11th Nee Soon East Students' Talent Quest 2011 - Multi-Racial General Knowledge Contest
Soh Gek Shuen (5A) & 
Badri Arvind Krishna (5A)
Second Prize 
ICAS English 2011
2 High Distinction, 14 Distinction
ICAS Writing 2011
1 High Distinction, 3 Distinction
MATHEMATICS 
Mendaki & MindChamps Mega Math Festival 2011
1st Runner Up:
Muhammad Arif Mohd Amin (2B)

2nd Runner Up:
Nur Safiya Bte Jemain (2E)

Consolation Prizes:
Lily Amira Bte Sani (2B)
Nur Nellieriany Mohd Hizam (2E)
Muhammad Qumar Azfar (2E)
Math Olympiad at HCI
1 Silver (Grace Ee - 6A)
RGS Singapore Mathematics Competition
1 (top 10 – Wa Thone 6A Individual category)
NUS High Mathematics Competition
1 Silver -2nd round invitation (Keith Wong 5A) 
2 Bronze (Alvin Lim and Marcus Lim 5A) 
8 Honorable Mention
National Mathematical Olympiad 2011
Silver Award
Keith Wong (5A)
ICAS Math 2011
Li Bai Lin (6A) 
High Distintion Award 

38 pupils from P3 to P6 
Distinction Awards
SCIENCE 
Singapore Primary Science Olympiad (SPSO) 2011 by NUS High School
Bronze Award : 
Tan Hwee Hwa, Jovi (5A)
BPGHS Science and Mathematics 2011
2nd Prize: 
Axel Lim Leong Tzer (6A)
Gordon Tan Li Chuan (6A)
Wa Thone (6A)
ICAS Science Competition 2011
2 High Distinction, 36 Distinction
Minimart Science gameshow on Okto 
Lee Yi Hang, Shen Jian Kai, Jolyn Koh and Puan Yi Lee (4A)
CHINESE LANGUAGE 
17th National Primary Schools On-the-Spot Chinese Creative Writing Competition 
Wang Rong (6B)
3rd Prize of Category A (12-14 year old)

Lin Jia Xin (6A)
Merit Award of Category A(12-14 year old)
MALAY LANGUAGE 
National Level (Primary School) Malay Essay Writing Contest 
"Peraduan Karya Minda Kreatif 2011" 
Siti Syuhaida Bte Mohamed Khir 
(Top 30 Winners) 
TAMIL LANGUAGE 
Yew Tee CC IAEC
2nd Place
6th Inter Primary School Talent Quest C Competition 2011
Singing Competition 
-Neha Sentil (1D) 2nd Prize 
- Gayatri Prakash (1F) Consolation Prize 

Show and Tell 
-N. shashank (3A) 3rd Prize 
-S. K. Mohanaselvi (3D) Consolation Prize         
-Srinivasan Gayathri (3F) 2nd Prize 

Fancy Dress Competition 
-Yoges d/o Krishna (4E) 3rd Prize 
- R. Barani (4F) Consolation Prize 

Translation Competition 
Badri Arvind Krishna (5A) 3rd Prize 

Composition Writing Competition 
Harini .S (6A) Consolation Prize
11 th Nee Soon East Students' Talent Quest 2011 - Dance Competition
Ashmita Jayaprakash (5A), 
T. Neshma (5B), Sharan Prabhu (5E), Sabarishan (5E) & Palaniappan Abhishek (5E) Sixth Prize
ICT 
W2 Cluster Robotics Challenge 2011 (Primary Schools)
Best Presentation 
1st Runner Up Team
CCE 
(Character & Citizenship Education - Civics & Moral Education)

"Cheer-O-Mania" organised by Singapore Kindness Movement
Merit Award
HEALTH EDUCATION 
Anti-Drug Ambassador Activity 2011 (Organised by CNB) 
School being awarded the highest number of participants for the activity 

CCA Achievements

2011
ACTIVITIES 
ACHIEVEMENTS 
ART

Anti-Drug Art Competition 2010 - Primary Level 

"Budding Artist Olympiad" Organised by an 
educational centre KRTC Kent Ridge Tutors, 
an art studio (Art & I) and Heartland Mall, 
Kovan 2010 - submitted artworks will be 
auctioned at a fund-raising event for Children 
Cancer Foundation 


Gold Award 
Soh Gek Shuen 

Bronze Award 
Kyra Coleen Rubia Jose 

Merit Award 
Chen Xin Yi Wendy 

First Prize 
Soh Gek Shuen 

ENVIROMENTAL CLUB
Eco-House Design Contest by Science & 
Math Council of ACJC 

st Runners-Up 


Water Festival Competition: 
Games Creation - Theme "Conserve" 

nd Place 


3R Awards 2011 
(Organised by NEA) 

Silver Award 
(Primary Category) 

Happy Toilet Project 2011 
(Organised by RAS) 

Gold Award 

'Most Innovative Recycling Outreach 
Programme Award' 
(Organised by NEA) 

'Most Innovative Recycling Outreach 
Programme Award' 
FLOORBALL

th National Primary Schools Floorball 
Championships 2011 

Junior Girls - 6 th Place 

Girls - 7 th Runners-Up 
RUGBY
West-Zone Inter-Primary School 
Rugby Championship 2011 

Senior Boys - 4 th Place 

SCOUTS

Frank Cooper Sands Award 2010 

Bronze Award
SEPAK TAKRAW

West Zone Inter-Primary School 
Sepak Takraw Competition 

Junior Boys - 2 nd Place 

Senior Boys - Champions 
VOLLEYBALL

West Zone Inter School Volleyball 
Tournament 

Junior - 4 th Place 

Senior - 3 rd Place 

Staff's Personal Achievements

2011
2011 MOE ExCEL Fest Sharing session on 'Primary COLOURS Science Programme' on 1 April 2011 by
  • Mr Ganges Lim, Ms Jeannett Lay and Mdm Zubaidah
National Day Awards 2011 "The Commendation Medal"
  • Mdm Ee Peck San
  • Mrs Tonnine Chua